Main menu

Derin Dondurucuda Nasıl Saklanır

22nd Ağu 2013

DOMATES: Domatesi dondurucuya koymanın en iyi yolu bütün olarak koymak. Kabuğu zedelenmemiş çok yumuşamamış domatesleri seçip iyice yıkayıp kağıt havlu ile kurulayın. Her poşete 2-3 adet koyup havasını çekip bağlayın. Kullanmak istediğinizde poşetten çıkarıp çeşmenin altına tuttuğunuzda kabukları hemen çatlıyor ve soyuluyor. 1 dk dışarıda bekleyince bıçakla kolayca doğranıyor. Her türlü yemekte kullanabilirsiniz. Ama asla çözdürerek kullanmayın. Birde domatesi rendeleyip buz kalıplarına döküp dondurabilirsiniz. İyice donunca kalıplardan çıkarıp poşetleyin. Bu şekilde poşetten alıp buzluyken tencereye atıp kullanabilirsiniz. Makarnalara sos olarak kullanmak için daha büyük kapaklı kaplara ya da poşetlere koyarak dondurabilirsiniz. Çıkarınca tencereye atın ve çözününce içine zeytinyağı ve tuz ekleyin. Piştiğinde domates sosunuz hazır olacak.

KIRMIZI BİBER: Kırmızı biberleri ince ince yemeklik doğrayıp poşetleyebilirsiniz. Çıkarınca buzluyken yemeğin soğanını kavururken içine atıp kavurmaya devam edebilirsiniz.

YEŞİL DOLMALIK BİBER: Biberlerin içlerini dolma yapacak gibi açarak temizleyin. İyice yıkayıp ters çevirerek sularının süzülmesini sağlayın. İyice kuruladıktan sonra iki biberi iç içe geçirerek 6-8 adet olacak şekilde poşetleyin. İyice havasını alıp poşeti bağlayın. Kullanmak istediğinizde önce dolma harcını hazırlayın. Çünkü biberler dondurucudan çıkar çıkmaz yani çözünmeden doldurulup pişirilmeli yoksa biberin tadı bozuluyor. Dondurucudan çıkan biberleri birkaç saniye beklettikten sonra hafifçe oynatırsanız zaten kolayca birbirlerinden ayrılıyorlar.

TAZE FASULYE: Taze fasulyeleri doğramadan önce iyice yıkayın. Doğradıktan sonra ne kadar çok suda beklerse o kadar vitamin kaybeder. Yıkadığınız fasulyeleri havluyla sererek iyice kurutun. Temizleyin. Yarım kiloluk poşetler olacak şekilde ayırıp poşetleyin. Havasını alıp poşeti bağlayın. Kullanacağınız zaman yemeğin soğanını salçasını kavurduktan sonra fasulye poşetini elinizle oğuşturun hemen ayrılacaktır. Buzluyken tencereye atın ve iyice kavurarak pişirin.

BAMYA: Bamyaları iyice yıkayıp kurutun daha sonra tepesi kubbe şeklinde olacak şekilde temizleyin. Poşetleyip havasını alıp bağlayın. Pişireceğiniz zaman poşeti tencereye boşaltıp limonlu su ile bir taşım kaynatıp süzün ama suyunu atmayın. Kıymayı soğanı kavurduktan sonra bamyaları içine atın haşladığınız sudan ilave ederek pişirin. Limonla pişirmek istemiyorsanız bol domates kullanın.

PATATES: Patatesleri istediğiniz şekilde dilimleyin İyice yıkayıp kurulayın. Hiç suyu kalmaması gerekiyor. Bu yüzden mutfak bezleri ile kurulayabilirsiniz. Kuruyan patatesleri una bulayın. ve hemen poşetleyip dondurun. Bu şekilde hazır satılan patatesler gibi oluyor. Dondurucudan çıkarınca hiç çözdürmeden bol yağda kızartın.

BÖRÜLCE: Aynı taze fasulye gibi hazırlayıp poşetleyin ve aynı şekilde pişirin.

MAYDONOZ VE DEREOTU: Maydonozun yapraklarını ayırın iyice yıkayıp sebze kurutucuda yada süzgeçte kurutun. Poşete koyup havasını alıp bağlayın. Yalnız poşeti düğümlemeyin kolay açılabilsinki alıp tekrar dolaba koyabilin. Kullanacağınız zaman poşeti elinize alıp ovuşturun. Yapraklar kırıldığı için doğranmış gibi olacaktır. Yemeklerde ve salatalarda kullanabilirsiniz.

ISPANAK VE SEMİZOTU: Ispanak ve semiz otunu iyice yıkayıp kurutun. Doğrayın ve poşetleyin. Kullanacağınız zaman donmuş olarak tencereye koyup kavurun. Yemek olarak ve kavrulan börek içi olarak kullanabilirsiniz. Ama çok uzun süre saklamayın tadı bozuluyor.

HAVUÇ: Havucu iyice temizleyip küçük küpler halinde doğrayın ve poşetleyin. Garnitürlerde ve yemeklerde kullanabilirsiniz.

KABAK+PATATES+HAVUÇ: Bu üçlüyü iyice yıkayıp küçük küpler halinde doğrayın. Çocuğunuza sebze çorbası yapacağınız zaman hazır olarak kullanın.

TAZE BARBUNYA: Taze barbunyaları temizleyip poşetleyin. Pişireceğiniz zaman dondurcudan çıkarıp kuru barbunya gibi pişirin tabiiki daha kısa sürede.

* Komposto yapmak için erik,kayısı,kızıkcık,çilek,vişne,böğürtlen koyabilirsiniz. Meyveleri iyice yıkayıp kurutup poşetleyin. Çıkarınca komposto yapacaksanız tencereye atıp üzerine su ilave edip kaynatın. Taze meyveleri komposto yaparken şekeri su kaynamadan koyarsanız meyveler dağılmaz.

* Portakal ve limon kabuklarını rendeleyip küçük poşetlerle dondurun. Keklerde kullanabilirsiniz.

* Kuru fasulye,barbunya,nohut gibi bakliyatları bir gece önceden ıslatın daha sonra süzüp poşetleyin. Böylelikle ilk aşamayı geçmiş olacaksınız ya da haşlayarak poşete koyup saklayabilirsiniz.

* Sarımsakları ezip plastik bir kabın içinde dondurabilirsiniz. Donana kadar çok koku yapıyor ama iyice donduktan sonra bu koku kalmıyor. Daha sonra kaşıkla üzerinden kazıyarak istediğiniz kadar kullanbilirsiniz.

* Yaprak sarması,karalahana sarması ve çeşitli biber dolmalarını poşetleyip saklayabilirsiniz. Çıkarınca donuk olarak tencereye dizin üzerine zeytinyağı ve sıcak su ekleyip kısık ateşte pişirin.

* Eğer çok vaktiniz yoksa kıymayı soğan ve salça ile kavurup dondurabilirsiniz. Sakın tuz koymayın. Tuz asitleşmesine neden olabilir. Yemeklerinize hazır kıyma ile başlayıp zaman kazanabilirsiniz. Bu şekilde karnıyarık içinide hazırlayabilirsiniz.

* Her türlü köfteyi hazırlayıp dondurabilirsiniz. Pirinçli köfte,kuru köfte,sulu köfte için köfte,sebze yemekleri için küçük köfteler hazırlayıp yağlı kağıt serdiğiniz tepside dondurabilir daha sonra poşetleyip kaldırabilirsiniz. İstediğinizde içinden yeteri kadar alıp kullanabilirsiniz.

* Artan keklerinizi streç filme sarıp dondurun. Yemek istediğinizde çıkarıp oda ısısında bırakın yavaş yavaş koyduğunuz andaki tazeliğine dönecektir.

* Hazır yufkadan sigara böreği,buzluk böreği vb börekler hazırlayıp yağlı kağıt serdiğiniz tepside dondurun. Daha sonra poşetleyin. Çıkarınca donuk olarak tepsiye dizip yumurta sarısı sürerek pişirin.

* Eğer küçük bebeğiniz varsa onun için her gün ayrı çorba hazırlamaya yetişemiyorsanız hazırladığınız çorba hiç ellenmemişken buz kalıplarına döküp dondurun ve poşetleyip üzerine tarih atın. 6 hafta tazeliğini koruyacaktır. Çıkarınca küçük bir kaba koyup çok kısık ateşte eriterek kullanın.

* Eğer balık dondurmak istiyorsanız balığı iyice temizleyip yıkayın. Süzüldükten sonra bir tabağın içinde dondurucuya koyun. Biraz sertleşince çıkarıp suya daldırın. Üzerini ince bir buz tabakası kaplaması gerekiyor. Daha sonra poşetleyip dondurun. Kullanacağınız zaman dondurucu kokusu sinmesin istiyorsanız iyice çözdürüp kullanacaksanız süt içinde çözdürün.

* Hamsi tava yapmak isterseniz hamsileri temizleyip mısır unuyla unlayıp sırt sırta dizin. Bunun için tek kullanımlık piknik tabaklarından faydalanın. streç filmle sarıp dondurun. Kullanacağınız zaman tabaktan direkt tavaya alarak pişirin.

* Tavuk dondurmak istiyorsanız parçalanmış tavuğu iyice yıkayıp kurulayın. Poşete yan yana dizip dondurun. Üst üste gelmemesine dikkat edin. Çözünürken eşit zamanda çözünmezler çünkü. Çözdüreceğiniz zaman buzdolabının alt rafına alıp çözdürün.

* Evde kalmış olan peynirlerinizi dondurucuda saklayın. Çözdürüp börek içi olarak kullanabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>


sex shop sinop otelleri sinop otelleri
x
  • Uykusuz Anne'den Haberdar Olun